O zakwalifikowaniu pisma jako decyzji nie rozstrzyga nazwa
Aby dane pismo mogło zostać uznane za decyzję, musi zawierać co najmniej: oznaczenie organu, który je wydał, wskazanie adresata, rozstrzygnięcie o istocie sprawy i podpis osoby reprezentującej organ. Nie można jednak przyjąć, że organ wydał decyzję w przypadku, gdy jest to sprzeczne z jednoznaczną treścią jego pisma.
- Rozstrzygnięcie, jakie otrzymała strona, nie zostało nazwane decyzją. Czy wyłącza to możliwość uznania go za decyzję i wniesienia odwołania?
Nie. Zgodnie z art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ administracji załatwia sprawę przez wydanie decyzji, gdy rozstrzyga sprawę co do jej istoty albo w inny sposób kończy ją w danej instancji. Elementy, jakie powinna zawierać decyzja, zostały wymienione w art. 107 § 1 k.p.a.
W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że do tego, aby dane pismo mogło zostać uznane za decyzję nie jest niezbędne, aby zawierało wszystkie elementy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta